بهایابی پس گرد (معکوس یا وارونه)

شرکت هایی که از سیستم تولید JIT استفاده می کنند، اهمیت چندانی برای ارزشیابی و ردیابی بهای تمام شده موجودی هایشان قایل نیستند، چرا که در اغلب مواقع سطح موجودی های این شرکت ها اندک و بی اهمیت است. با وجود این، مدیران این شرکت ها بازهم برای مقاصد تصمیم گیری های خویش مایلند از بهای تمام شده محصولات آگاهی یابند. پس از آنکه مدیران با مشکلات مربوط به استفاده از سیستم های بهایابی مرسوم در محیط های تولید مبتنی بر JIT مواجه شدند، یک شیوه بهایابی سرراست جدیدی ابداع گردید.

تأثیر اعتصابات كاركنان بر سیستم تولید درست به موقع

در شركت جنرال موتورز، همانند بسیاری از کارخانجات، کاربرد شیوه تولید درست به موقع گسترش یافته است. طی ماه مارس سال 1999، کارکنان یکی ازکارخانه های تولید کننده لنت ترمز این شرکت، به نشانه اعتراض به خرید لنت ترمز توسط شرکت از قطعه سازان دیگر، به جای خرید از کارخانه های خود د‏ست از کار کشیدند. در نتیجه این اعتصاب، موجودی اندک قطعات لنت ترمز به زودی پایان یافت و شرکت جنرال موتورز به ناچار تولید اتومبیل های سواری و کامیون خود را در آمریكای شمالی متوقف نمود. برآورد های اولیه حکایت از آن می نمود که تداوم این وضعیت، روزانه 50 ‏میلیون دلار زیان برای شرکت به بار می آورد. حفظ نیروی کار در حالت فعال برای هر شرکتی یک عامل حیاتی است، به ویژه برای شرکت هایی که از سیستم JIT استفاده می کنند. همان گونه که در شرکت جنرال موتورز دیدیم، سیستم JIT مستلزم اطمینان یافتن از تمام اجزاء فرآیند تولید است. اگر تنها یک بخش از این فرآیند در انجام وظیفه خود کوتاهی نماید، كل سیستم کارایی خود را از دست می دهد.

در شیوه مرسوم بهایابی، ردیابی بهای تمام شده به صورت متوالی و از ابتدا به موازات پیشرفت کار در جریان ساخت انجام می گیرد. این کار تا جایی پیش می رود که به بهای تمام شده کالای فروش رفته برسیم. در بهایابی پس گرد که بدیلی برای بهایابی مرسوم تلقی می شود، بهای تمام شده تمامی اقلام تولید مستقیماً در حساب بهای تمام شده کالای فروش رفته ثبت می شوند. با انجام این کار؛ صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان و حجم فعالیت های دفتری بوجود می آید و از اشتباهات محاسباتی نیز کاسته می شود. در صورتی که حسابداران در پایان هر د‏وره حسابداری دریافتند که در شرکت مقداری از انواع کالاهای ساخته شده، نیمه ساخته و مواد، ‏باقیمانده است، آنها می تواند با استفاده از بهایابی پس گرد ‏ارزش این موجود‏ی ها را ثبت کنند.

بهایابی پس گرد یک روش بهایابی است که به طور وارونه یا معکوس از بهای تمام شده کالای فروش رفته، بهای تمام شده تولید را به موجودی های کار در جریان ساخت تخصیص می دهد. اصطلاح پس گرد یا معکوس احتمالاً به این خاطر مصطلح گردیده است که د‏ر مواقعی که موجودی هایی در پایان فرآیند تولید باقی می ماند بهای تمام شده آنها از حساب بهای تمام شده کالای فروش رفته و از میان فرآیند تولید، تا نقاطی که این گونه موجودی ها باقیمانده، به عقب برگشت داده می شود‏. در شیوه بهایابی پس گرد، بهای تمام شده تولید د‏ر پایان فرآیند تولید، به استناد ‏اینکه مقدار موجودی پایان د‏وره بسیار اندک یا صفر می باشد. در حساب بهای تمام شده کالای فروش رفته ثبت می شوند.

چنانچه میزان موجودی ها در پایان دوره صفر باشد، شرکت نیازی به انجام ثبت های تعدیلی مربوط به برگشت بهای تمام شده تولید از حساب بهای تمام شده ‏کالای فروش رفته نخواهد داشت. اگر در پایان د‏وره موجودی هایی باقی مانده باشد، شرکت باید بخشی از بهای تمام شده را از انتهای فرآیند تولید (برای مثال، از بهای تمام شده کالای فروش رفته) به آن موجودی ها برگشت دهد.تاریخ : سه شنبه 28 شهریور 1396 | 09:27 ب.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

جوینت ونچر (مشارکت خاص، شرکت عملی و...)

جوینت ونچر، قراردادی است که به موجب آن دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی، اقلام نقد و غیر نقد سرمایه ای را تحت کنترل و مدیریت مشترک، مطابق توافق های فی ما بین در پروژه ای معین یا سرمایه گذاری های متوالی به کار گرفته و در سود و زیان ناشی از مشارکت، به نسبت سهام خود شریک می شوند.

به کارگیری جوینت ونچر متنوع بوده و در بر دارنده ی اعمال حقوقی و اقداماتی مثل همکاری در مطالعات مشترک پروژه، تعهد مشترک در تأمین مالی پروژه، تعهد مشترک در اجرای پروژه، مشارکت در مدیریت، مشارکت با شرکای محلی برای انجام فعالیت اقتصادی (سرمایه گذاری) در جهت توسعه ی پایدار بوده و همچنین به منظور مشارکت گروهی با هدف توسعه و بهره برداری و فناوری های جدید و، با قدری مسامحه، برای ادغام و یکنواخت کردن فعایتهای تجاری مختلف شرکا در یک شرکت مشترک و موارد مشابه به کار می رود.

با اینکه در اکثر نظام های حقوقی، قانونی خاص در خصوص جوینت ونچر تصویب نشده اما این مدل حقوقی – اقتصادی، ارتباط مستقیمی با مقررات مختلف قانونی مانند مقررات راجع به شرکتها، مقررات مالیاتی، حقوق مالکیت فکری، حقوق کار و حقوق قراردادها دارد.تاریخ : شنبه 25 شهریور 1396 | 04:40 ب.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

پول‌شویی الکترونیکی (قسمت اول)

پول‌شویی یعنی مشروع جلوه دادن پول‌هایی که از راه‎های غیرقانونی و نامشروع به دست می‌آیند با استفاده از روش‌هایی که باعث پنهان شدن منشأ غیر قانونی آن پول‌ها می‌شوند. با گسترش دامنه استفاده از بستر اینترنت برای ارائه خدمات الکترونیک جرایم مالی و بانکی هم به سمت الکترونیک شدن پیش رفت.

ظهور بانکداری الکترونیک پدیده مبارکی بود که دارای مزایا و محاسن فراوانی نسبت به شیوه های قدیمی‌تر بانکداری بود، به نحوی که در زمان، انرژی و سرمایه های مردم و بانک به شکل چشم گیری صرفه جویی می‌کرد این پدیده جدید حتی موجبات خوشحالی بزه‌کاران را فراهم آورد به شکلی که این فناوری جدید چنان برای پول شویان شگفت‎انگیز بوده که آن را ساحل نجات و بهشت خود نامیده‎اند؛

مجرمان و پیشروان پول شویی از بستر بانکداری الکترونیک به شیوه های گوناگون برای مشروع نشان دادن پول‌های کثیف خود استفاده می‌کنند.

یکی از مهم‎ترین ابزارهایی که در پول و بانکداری الکترونیک برای اجرای صحیح امور و بالا بردن ضریب اطمینان کارکردها به کار می‎روند، فناوری رمزنگاری و امضای دیجیتال می‎باشد. به طور خلاصه، کارکرد فناوری رمزنگاری این است که محتوا را به شکلی نامفهوم و غیرقابل درک تبدیل می‎کند و برای اینکه به حالت اولیه برگردد، لازم است فرایند رمزگشایی (Decryption) اجرا شود که بدیهی است فقط سازنده و واگذارنده این فناوری و ارسال‎کننده و دریافت‎کننده محتوا توانایی انجام آن را دارند.

با توجه به این توضیحات مشخص می‎شود که اگر پول الکترونیک رمزنگاری شود، دیگر محتوای آن نامفهوم خواهد شد و تنها دریافت‎کننده آن که مشخص نیست در کدام نقطه از جهان قرار دارد، می‎تواند با اجرای برنامه رمزگشای مربوطه از آن آگاهی یابد. به این ترتیب، چنان سطحی از محرمانه ماندن (Confidentiality) و ناشناس ماندن (Anonymity) برای این مبادلات فراهم می‎شود که هر کس می‎تواند از هر جای دنیا مبلغ مورد نظر خود را به نقطه‎ای دیگر ارسال کند، بی آنکه کسی از محتوای آن آگاهی یابد.

برخی مجرمان از این بستر برای انجام اعمال خلاف خود استفاده می‌کنند.تاریخ : چهارشنبه 22 شهریور 1396 | 06:55 ق.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

حسابدار ی چند بعدی

حسابداری چند بعدی یك نوع از حسابداری رایانه ای می باشد كه و وظیفه آن كنترل از صحت اعداد و ارقام مندرج در تراز نامه و اظهار نامه كاربرد كلیدی دارد. بطور خلاصه در این نوع از حسابداری زیر سیستمها، سیستم مالی را كنترل و صحت عملیات را تائید می كنند.

برای شناخت بهتر حسابداری سه بعدی یا چهار بعدی یا چند بعدی ابتدا از حسابداری شروع می کنیم. کلمه حسابداری به معنای محاسبه و نگهداشت حساب می باشد. در طی قرون و اعصار گذشته روشهای مختلفی به منظور جوابگوئی به نیاز روز افزون بشر به حسابداری بوجود آمد و دامنه حسابداری وسیع تر گردید. اکنون با پیدایش و پیشرفت سیستمهای کامپیوتری نسل جدیدی از حسابداری پدید آمده که ما اسم حسابداری چند بعدی یا چند طرفه را برای آن برگزیدیم و علت آنرا در ذیل توضیح خواهیم داد. حسابداری تنها علم نیست و به فن و مهارت و تجربه هم بستگی دارد. حسابداری یعنی:

طبقه بندی حسابها

ثبت به موقع

ضبط اسناد و مدارک

ارائه گزارشات یک بنگاه اقتصادی

انواع حسابداری

یکطرفه

دوطرفه

سه طرفه

چهار طرفه یا به نظر ما چند طرفه (چند بعدی)تاریخ : پنجشنبه 9 شهریور 1396 | 02:58 ب.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات
:white_check_mark: صادرات غیرنفتی و نرخ ارز

:small_blue_diamond:در چهارماهه اول سال جاری همه ۱۵ قلم اصلی صادرات (به اصطلاح غیرنفتی) شامل فرآورده های نفتی و گازی و مواد خام و مواد اولیه صنعتی متکی به رانت منابع کشور است.
:small_blue_diamond: شمول فرآورده های نفتی و گازی در زمره صادرات غیرنفتی که در دولت دهم باب شد، هر چند که در زمان خود با انتقاد شدید روبرو شد، اما متاسفانه در دولت یازدهم نیز استمرار یافت.
:small_blue_diamond: در نیم قرن پیش صادرات فولاد خام و مواد اولیه پتروشیمی (باارزش افزوده پایین) مانند متانول و پلی اتیلن شاید به عنوان صادرات صنعتی جای مباهات داشت، اما هم اکنون نوعی خام فروشی محسوب می شود.
:small_blue_diamond: سیاستگذاری ها و مدیریت کارآمد دولتهای کشورهای صنعتی و حتی در حال توسعه در جهت صادرات هر چه بیشتر کالاهای صنعتی نهایی و مصرفی با ارزش افزوده بالا و ایجاد اشتغال و کسب سهم بیشتری از ارزش افزوده جهانی GVA است.
:small_blue_diamond: مواد اولیه صنعتی (فولاد و پتروشیمی) به بهایی بیش از آن چه صادر می شود، به تولیدکننده نهایی عرضه می شود. به عبارتی به تولیدکننده خارجی (از محل معمولا گرانفروشی به تولیدکننده داخلی) یارانه اعطا می شود.
:small_blue_diamond: هم اکنون به نظر می رسد تامین خوراک و مواد اولیه و انرژی به بهای یک-دوم تا یک-سوم جهانی و انبوهی از رانتها و حمایتهای دولتی جوابگوی هزینه ها و عواید منفعت برندگان نیست که مدتی است، زمینه سازی برای افزایش نرخ ارز در جهت حمایت از صادرات ساز شده است.
آن چه صادر می شود در اصل منابع و ثروتهای ملی است که نه اشتغال در خور و قابل توجهی ایجاد می کند، نه درآمد اقتصادی مفید و قابل ملاحظه و نه مردم نفعی از فعالیت این صادرکنندگان می برند.
:small_blue_diamond: تنها برنده واقعی افزایش نرخ ارز، صادرکنندگان منابع و ثروتهای ملی خواهند بود که علاوه بر رانتهای فعلی، به رانت افزایش نرخ ارز دسترسی پیدا خواهند کرد.
بخش غالب صنایع داخلی به مواد اولیه و نیمه ساخته وارداتی متکی هستند که افزایش نرخ ارز گرانی تولیدات آنها را در پی خواهد داشت (به عنوان مثال ایران فقط بیش از ۳ میلیارد دلار خوراک دام وارد می کند). امواج گرانی عامه مردم را فقیرتر خواهد کرد و کاهش مصرف مردم، رکود را در بخش خصوصی واقعی و فعالیت های اقتصادی عامه جامعه تشدید می کند.

برچسب ها: صادرات غیرنفتی،  

تاریخ : چهارشنبه 8 شهریور 1396 | 06:20 ب.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات


اقتصادی :

آیا میدانید سفته بازی چیست؟

سفته بازی یا بورس ‌بازی یک راهبرد سرمایه‌گذاری است که مستلزم پذیرش ریسک بالا و انجام معاملات مکرر است. دقت داشته باشید که سفته‌بازی یک پدیده منفی نیست.

درواقع شاید کلمه سفته‌بازی ترجمه مناسبی برای این رویکرد معاملاتی نباشد. اما به دلیل این که در حال حاضر این کلمه در ادبیات مالی ایران رایج‌تر است از همین ترجمه برای واژه speculation استفاده می شود.

تصور غلطی که درباره این مفهم وجود دارد این است که متأسفانه گاهی اوقات سفته‌بازی مترادف رانت‌بازی تلقی می‌گردد. درحالی که به هیچ وجوه این گونه نیست.

به زبان ساده رانت‌خوار کسی است که قصد دارد با سوء استفاده از منابع و موقعیتی که در اختیار دارد درآمد کسب کند اما سفته‌باز کسی است که با استفاده از تحلیل و پیش‌بینی نوسانات بازار با ریسک بالا وارد معامله می‌شود و اغلب رویکرد کوتاه‌مدت دارد. علت اصلی ریسک بالای رویکرد سفته‌بازی استفاده بیش از حد از اهرم مالی دانست.تاریخ : چهارشنبه 8 شهریور 1396 | 07:53 ق.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

انواع کتمان درآمد ها از نظر سازمان مالیاتی چیست؟ انواع کتمان درآمد شامل موارد زیر می باشد:

عدم ثبت درآمد در دفاتر و یا کمتر ثبت کردن آنها از طریق به وجود آوردن خریداران ساختگی و کد (شماره) اقتصادی جعلی و یا کد دیگران مخصوصا موسساتی که فروش کالای آنها از طریق شعبه ، نمایندگی و... بعمل می آید.

حساب سازی و حساب به حساب کردن ثبت فروش یا درآمد در حساب های بستانکاران ، جاری شرکاء و غیره.

ثبت خرید کالا و دارایی در حساب هزینه بر خلاف موازین مربوطه.

اضافه منظور نمودن قیمت خرید کالا و دارایی از طریق به وجود آوردن فروشندگان و فاکتورهای ساختگی و یا ثبت خرید کالا و هزینه هایی که واقعیت ندارند.

کمتر تحویل گرفتن مقدار یا تعداد کالاهای خریداری داخل یا وارداتی و ثبت تمامی مبلغ خرید در دفاتر. ثبت هزینه های مستقیم خرید یا واردات کالا در حساب هزینه های جاری.

متورم کردن مبلغ مندرج در فاکتورهای خرید و هزینه ها از طریق تبانی با مشتری.

منظور نمودن هزینه های واهی و شخصی به حسا­ب هزینه های موسسه.

ارائه صورتحساب های خرید و هزینه ها بیش از یک بار به حسابرسان.

خارج کردن کالای سالم از حساب ها به عنوان ضایعات و عدم ثبت فروش آنها در دفاتر.

دست کاری در وسایل اندازه گیری کالا (کم فروشی) و سوءاستفاده از صندوقهای فروش نقدی و عدم ثبت فروش واقعی در دفاتر.

منظور نمودن مطالبات لا وصول واهی و یا عدم ثبت وصول مطالبات حذف شده.

بستانکار نمودن حساب مشتریان بابت برگشت واهی کالا و منظور نمودن تخفیفات نقدی ساختگی به حساب مشتریان.

خارج نمودن دارایی های مستهلک شده از حساب ها به منظور کتمان درآمد و فروش آنها در زمان واگذاری یا انحلال.

تسعیر غیر واقعی نرخ ارز به منظور کتمان سود و نشان دادن زیان.

انعقاد قرارداد های صوری و فاکتورهای ساختگی خرید مواد ، کالا و هزینه.

عدم ثبت برخی از هزینه ها به منظور کتمان برخی از درآمدها.

ارائه قیمت تمام شده کالای ساخته شده بیشتر از قیمت واقعی از طریق افزایش غیر واقعی قیمت مواد یا موادی که خریداری نشده ، دستمزد و سربار تولید. جایگزین کردن مواد اولیه ارزان قیمت به جای مواد گران قیمت.

از بین بردن گزارشهای خروجی و جایگزین نمودن گزارشهای خروجی جعلی به جای گزارشهای خروجی اصلی.

حذف ، الحاق و تغییر اعداد و اطلاعاتی که قبلا به کامپیوتر داده شده است ، از طریق دستکاری در برنامه کامپیوتر.

استفاده از نرم افزارهای متعدد به منظور تهیه صورتهای مالی متفاوت برای شرکت و سازمان امور مالیاتی.تاریخ : یکشنبه 5 شهریور 1396 | 07:24 ق.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات
کسرواضافه انبارها

زمانی که انبارها مورد شمارش قرار می گیرند عملاً اختلافاتی بین مقدار واقعی موجودی انبار و مقدار موجودی طبق اسناد و مدارک از جمله کارت انبار وجود دارد که هرگاه موجودی واقعی بیش از مانده کارت مواد باشد اصطلاحاً اضافات انبار و هرگاه موجودی واقعی کمتر از مانده کارت انبار باشد کسری انبار گفته خواهد شد.حسابداری كاربردی

کسری و اضافات انبار می تواند ناشی از عوامل زیر باشد.

1- اشتباه در ثبت مقدار مواد صادره یا وارده در کارت انبار

2- اشتباه در ثبت قبضها و حواله های انبار درکارت حساب انبار توسط دایره حسابداری

3- عدم ثبت برخی از حواله های انبار بنا به دلایلی چون نرسیدن یا دیررسیدن آنها

4- تقسیم و شکست قطعات بزرگ به تکه های کوچکتر

5- تبخیر و از بین رفتن موجودی و ضایعات

6- جذب آب و رطوبت توسط مواد که ممکن است باعث افزایش وزن برخی از مواد گردد.

7- سوء استفاده های افراد و سرقت

8- اشتباهات

نحوه ثبت کسری و اضافات انبار:

در صورت وجود کسری انبار، ‌معادل مبلغ کسری، ‌حساب کسری و اضافات انبار، ‌بدهکار و حساب کنترل مواد، بستانکار می گردد.

حساب کسری یا اضافات انبار *

حساب کنترل مواد *

درصورت وجود اضافی انبار معادل مبلغ اضافات، حساب کنترل مواد بدهکار و حساب کسری و اضافات انبار بستانکار می گردد.

حساب کنترل مواد***

حساب کسری و اضافات انبار *

برای بستن حساب کسری و اضافات انبار روشهای متعددی وجود دارد. یکی از این روشها بستن حساب فوق الذکر به خلاصه حساب سود و زیان می باشد.

اگر حساب کسری و اضافات انبار دارای مانده بدهکار باشد، ‌برای بستن آن، حساب خلاصه سود و زیان،‌ بدهکار و حساب کسری و اضافات انبار ، بستانکار می گردد.

حساب خلاصه سود و زیان *
حساب کسری و اضافات انبار***

اگر حساب کسری و اضافات انبار دارای مانده بستانکار باشد، برای بستن آن، حساب کسری و اضافات انبار بدهکار و حساب خلاصه سود و زیان بستانکار می گردد.

حساب کسری و اضافات انبار***

حساب خلاصه سود و زیان ***

تاریخ : شنبه 4 شهریور 1396 | 01:23 ب.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

مبانی حسابداری دولتی


حسابداری نقدی

حسابداری تعهدی

حسابداری نیمه تعهدی

حسابداری تعهدی تعدیل شده

حسابداری نقدی تعدیل شده

انواع حساب های مستقل در حسابداری دولتی به شرح زیر است :

1حساب مستقل عمومی (وجوه عمومی ) :

این حساب جهت ثبت و نگهداری رویدادها ی مربوط به دریافت ها و پرداخت های دولت است که از طریق خزانه داری کل صورت می گیرد .

2 حساب مستقل وجوه جاری (هزینه ای ) :

جهت رویدادهای مالی و بودجه ای مربوط به اعتبارات مصرفی دستگاه های اجرایی دولت مورد استفاده قرار می گیرد .

3 حساب مستقل وجوه درآمد اختصاصی :

منظور از وجوه اختصاصی درآمدهایی هستند که برخی دستگاه های اجرایی دولتی به موجب قانون جهت انجام مصارف از پیش تعیین شده وصول کرده و هزینه می کنند بنابراین حساب های مربوط به فعالیت های این گونه در آمدها در حساب مستقل وجوه اختصاصی ثبت و نگهداری می شود .

4حساب مستقل وجوه امانی :

وجوهی هستند که بصورت امانت در خزانه ی عمومی دولت نگهداری می شود و رویداد های مالی مربوط به دریافت و پرداخت و نحوه ی استرداد آنها در این نوع حساب ثبت و نگهداری می شود.ح

5حساب مستقل وجوه عمرانی (سرمایه ای ):

این حساب مربوط به ثبت و نگهداری رویدادهای مربوط به طرح و پروژه های عمرانیست که عمر مفید آنها بیش از یکسال مالی است مانند : احداث ساختمان ها و یا خرید تجهیزات و تاسیساتتاریخ : شنبه 4 شهریور 1396 | 12:00 ق.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic