شادروان دکتر حسابی

:white_check_mark:یک روز از پدرم پرسیدم فرق بین عشق و ازدواج چیست؟
روز بعد او کتابی قدیمی آورد و به من گفت این برای توست. با تعجب گفتم : اما این کتاب خیلی با ارزش است، تشکر کردم و در حالیکه خیلی ذوق داشتم تصمیم گرفتم کتاب را جایی دنج بگذارم تا سر فرصت بخوانم، چند روز بعد پدرم روزنامه ای را آورد، نگاهی به آن انداختم و بنظرم جالب آمد که پدرم گفت این روزنامه مال تو نیست، برای شخص دیگریست و موقتا میتوانی آن را داشته باشی، من هم با عجله شروع به خواندنش کردم که مبادا فرصت را از دست بدهم، در همین گیر و دار پدرم لبخندی زد و گفت : حالا فهمیدی فرق عشق و ازدواج به چیست؟ در عشق میکوشی تا تمام محبت و احساست را صرف شخصی کنی که شاید سهم تو نباشد اما ازدواج کتاب با ارزشیست که به خیال اینکه همیشه فرصت خواندنش هست به حال خود رهایش میکنی


تاریخ : پنجشنبه 27 مهر 1396 | 11:43 ق.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

تنوع‌بخشی

♦️ تنوع‌بخشی (Diversification) یک اصطلاح مالی که است و به کنشی از سرمایه‌گذاران گفته می‌شود که با خرید سبد سهام دارایی‌هایی که همبستگی پایینی دارند، خطرپذیری را کاهش می‌دهند. در سبدهای سهام به‌اندازهٔ کافی بزرگ، خطر بازگشت سرمایه تنها به خطر دارایی‌های جداگانه وابسته نیست بلکه از هم‌وردایی خطرها تأثیر می‌پذیرد.

♦️ زمانی که تنوع‌بخشی و کاهش خطرپذیری از به دلیل هزینه‌هایی که در پی دارد برای هر یک از سرمایه‌گذاران وجود نداشته باشد، این کار به واسطهٔ شرکت‌های سرمایه‌گذاری صورت می‌پذیرد. در این روش سرمایه‌گذار در یک صندوق مشترک سرمایه‌گذاری می‌کند و این صندوق مشترک سرمایه‌های جذب‌کرده‌اش را در سهام شرکت‌های متنوعی سرمایه‌گذاری می‌کند تا خطرپذیری‌اش کاهش یابد. این در حالی است که انجام این کار برای سرمایه‌گذارانی که سرمایهٔ کمی دارند دشوار خواهد بود چراکه آن‌ها سرمایهٔ کافی برای خرید سهام شمار زیادی از شرکت‌ها را ندارند.تاریخ : چهارشنبه 26 مهر 1396 | 02:52 ب.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

تعداد سهامداران بورس

سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، آخرین آمار مربوط به تعداد کدهای سهامداران حقیقی ثبت شده را تا تاریخ سوم مردادماه منتشر کرد. تعداد سهامداران حقیقی بورس براساس کدهای فعال به دومیلیون و ۴۴۱ هزار و ۳۳۵ رسید. براساس آمار منتشره از سوی سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، تعداد کدهای حقیقی دارای سهام دومیلیون و ۸۸۸ هزار و ۱۸۹ است.تاریخ : یکشنبه 23 مهر 1396 | 12:45 ب.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

سپر مالیاتی بدهی (Debt tax shield)

سپر مالیاتی بدهی عبارت است از این واقعیت که هزینه‌های بدهی مالیات‌کاه (کم کننده مالیات) است. یعنی، قبل‌از پرداخت مالیات از سود، هزینه‌های بهره کم می‌شود. بنابراین، به‌دلیل وجود هزینه‌های بهره، مالیات کمتر پرداخت می‌شود. سپر مالیاتی بهره وام تنها راه کاهش بار مالیاتی شرکت نیست. وجود سپرهای مالیاتی غیربدهی راه دیگر (و احتمالاً سهل‌تر) برای کاهش مالیات بر درآمد شرکت می‌باشد. درواقع سپرهای مالیاتی غیربدهی متعددی وجود دارد، مانند استهلاک نزولی و معافیت‌های سرمایه‌گذاری، کاهش مالیات به‌واسطه استهلاک نزولی و معافیت‌های مالیاتی سرمایه‌گذاری، جایگزینی برای منافع مالیاتی حاصل از استقراض است. بنابراین، بنگاه‌های دارای سپر مالیاتی غیربدهی بزرگ‌تر، بدهی کمتری را در ساختار سرمایه خود به‌کار می‌گیرند. در ایران، فعالیت در مناطق محروم و نیز اشتغال به صادرات و امور هنری سپر مالیاتی دارد.تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1396 | 04:21 ب.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

:large_blue_circle: اهداف رسیدگی به وجوه نقد وبانک

۱- کلیه ی وجوه نقد منعکس در صورتهای مالی در تاریخ ترازنامه موجود بوده است.(هدف اثبات وجوه )

۲- مالکیت واحد مورد رسیدگی برکلیه ی وجوه نقد به استناد اسناد ومدارک موجود ؟ بوده (هدف اثبات مالکیت)

۳- ارزش وجوه نقد متعلق به شرکت در تاریخ ترازنامه متکی به اسناد ومدارک مثبته و برطبق استانداردهای حسابداری منعکس گردیده باشد .(هدف ارزشیابی و کامل بودن)

۴- مبالغ مندرج در ترازنامه به نحو صحیح و طبقه بندی و افشاء شده است .(هدف اثبات افشاء وارائه)

:small_blue_diamond: نکته:
حسابرسان در رسیدگی به حساب موجودی نقد وبانک و همچنین در سایردارایی ها می بایست توجه داشته باشند که نمی بایست دارایی ها بیش از واقع در حسابها و صورتهای مالی نشان داده شود و از آنجایی که ؟ ذاتی موجودی نقد بانک بیشتراز سایر دارایی ها می باشد لذا از حساسیت خاصی در رسیدگی ها برخوردار است.
حسابرسان برای رسیدن به اهداف فوق الذکر حساب موجودی نقد و بانک را می بایست طبق برنامه ی حسابرسی موجودی نقد وبانک به مرحله ی اجرا در آورند تا ادعاهای مدیریت به شرح فوق را اثبات نمایند.


تاریخ : شنبه 15 مهر 1396 | 05:30 ب.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

قابلیت های چک صیاد

به دلیل مشکلات و خطرهای موجود در کار با چک های بانکی رایج، بانک مرکزی تصمیم به یکپارچه سازی همه چک ها به منظور مدیریت ریسک و ارائه خدمات جدید گرفت. با این سیستم، بانک مرکزی موفق به صدور چکهای یکپارچه می شود و همچنین اطلاعات چک به صورت آنلاین در دسترس متقاضیان است که امکان شناسایی و اعتبارسنجی را فراهم می کند. این سیستم سبب منحصر به فرد بودن چک، آنلاین بودن آن بدون در نظر گرفتن بانک صادر کننده می شود.

از قابلیت های این سامانه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1 -اختصاص شماره شناسه منحصر به فرد به هر برگه چک بانکی

2 - این شناسه پیگیری هر برگ چک را به صورت مجزا در سراسر کشور تسهیل می کند.

3 - استعلام اعتبار صاحبان حساب و صاحبان امضاء

4 - این استعلام به ازای هر دسته چک درخواستی صورت می پذیرد

5 - جلوگیری از چاپ دسته چک برای افراد فاقد صلاحیت و دارای سوء پیشینه

6 - اختصاص بارکد دوبعدی به هر برگ چک بانکی. این بارکد حاوی اطلاعات برگ چک و صاحبان حساب است

7 - تسهیل و سرعت بخشیدن به خواندن مکانیزه اقلام اطلاعاتی و استعلام برگ چک

8 - قابلیت چاپ دسته چک توسط چاپگر های متنوع

9 - ایجاد یک بانک اطلاعاتی یک پارچه و مدون از وضعیت اختصاص دسته چک در سراسر کشور

10 - قابلیت گزارش گیری تحلیلی و پویا از وضعیت دسته چک های موجود در کشور

در حال حاضر دفاتر پیشخوان خدمات نماد، مستقر در شعب منتخب بانک‌های سراسر کشور، به مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌دهند. استقرار این سامانه که با همت و تلاش متخصصان کشور به ثمر نشسته است می‌تواند در تامین زیرساخت متمرکز و در عین حال امن در شبکه بانکی نقش بسزایی داشته باشد.تاریخ : سه شنبه 4 مهر 1396 | 10:20 ق.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ (و به تبع آن بازار یا قیمت بدون آربیتراژ) کلیدی ترین مفهوم برای متخصصین فاینانس است و همان نقشی را بازی می کند که "تعادل" برای اقتصاددان ها دارد. البته فهم من این است که فقدان آربیتراژ و تعادل در واقع دو روی یک سکه هستند و هر دو به مفاهیم مشترکی اشاره می کنند. حالا آربیتراژ یعنی چه؟

مفهوم آربیتراژ را می توان حداقل با دو روی کرد متفاوت (و البته معادل) توضیح داد. اولین توضیح می تواند این باشد که دقت کنیم که دارایی ها در بازار قابل بازتولید شدن توسط دارایی های دیگر هستند. یعنی می توان خروجی یک دارایی را عینا توسط ترکیبی از دارایی های دیگر به دست آورد. حال اگر قیمت دو دارایی با هم متفاوت باشد آربیتراژ رخ می دهد. تعریف دوم که تعریف ریاضی و دقیق است می گوید آربیتراژ زمانی رخ می دهد که قیمت سبدی از دارایی ها در همه حالت ها صفر یا منفی و بازده آن در همه حالت ها بزرگ تر یا مساوی صفر و در برخی حالت ها اکیدا بزرگ تر از صفر باشد. یعنی ما بدون این که هزینه ای متحمل شویم سود انتظاری مثبت به دست می آوریم. دقت کنید که این مفهوم به عبارت "ناهار مجانی" اقتصاددان ها بسیار شبیه است.

مثال 1) فرض کنید نرخ تبدیل دلار به ریال 1000 تومان، یورو به ریال 1300 تومان و یورو به دلار 1.4 باشد. اگر یک واحد یورو را به دلار تبدیل کرده و با آن ریال بخریم و دوباره ریال را به یورو تبدیل کنیم 100 تومان سود می کنیم. یعنی دو سبد متفاوت از دلار و ریال و یورو با ارزش یورویی یکسان قیمت ریالی یکسان ندارند.

مثال 2) فرض کنید قیمت فروش امروز نفت 60 دلار و قیمت فروش آن برای تحویل در سال آینده 80 دلار باشد. همچنین فرض کنید نرخ بهره 20% و هزینه انبار و "بیمه" (به این دقت کنید) نفت توسط فروشنده 5 دلار به ازای هر بشکه باشد. من اگر امروز 60 دلار وام بگیرم و با آن همین الان نفت بخرم و بخواهم که نفت را سال آینده تحویل بگیرم قیمت نفت برای من برای تحویل در سال آینده 60 (قیمت نفت) + 12(نرخ بهره) +5 (هزینه نگهداری و بیمه) = 77 در می آید. لذا من می توانم دارایی که نفت را در سال آینده 80 دلار می فروشد را با 77 دلار تولید کنم. من هیچ پولی از جیبم ندادم (وام گرفتم) و سال آینده 3 دلار سود قطعی می کنم.
تاریخ : دوشنبه 3 مهر 1396 | 01:29 ب.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات

ارزش افزوده چیست وچه تفاوتی با سود دارد

ارزش افزوده نوعی مالیات عام است که به صورت چند مرحله ای از اضافه ارزش کالاهای تولید شده و یا خدمات ارائه شده در مراحل مختلف تولید و توزیع، اخذ میشود.

به عبارت دیگر مالیاتی است که در طول فرایند تولید و خدمات از محل تولید تا فروش کالا به مشتری نهایی، مرحله به مرحله اخذ می شود.

▪️تفاوت میان ارزش افزوده و سود:

سود عبارت است از فروش خالص منهای هزینه ها (شامل هزینه های پرسنلی) که به مدیریت تعلق دارد.

این طرز تفکر این احتمال را میدهد که میان مدیریت و شاغلان تضاد منافع به وجود آورد.

ارزش افزوده برابر است با فروش خالص منهای ارزش مواد و خدمات خریداری شده از خارج که به مدیران و شاغلان تعلق میگیرد.

چون ارزش افزوده منافع مشترک مدیریت و شاغلان می باشد از این رو این دو گروه را به هم دیگر نزدیک می کند.

ادامه دارد....
تاریخ : شنبه 1 مهر 1396 | 01:39 ب.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic